Matematyka piękna i kolorowa

Niezwykła wystawa na naszym wydziale

2020-12-11

- Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki, które działa przy Wydziale Matematyki UwB już po raz drugi ogłosiło konkurs: Na wakacjach spotkałem matematykę adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Spotkał się on z bardzo dużym odzewem. Otrzymaliśmy 47 prac nie tylko z Białegostoku i regionu, ale z całej Polski. Cieszy nas to tym bardziej, że prace są różnorodne i zaskakujące. Wykonane zostały różną techniką, pojawił się także jeden wiersz - mówi dr Aneta Sliżewska prodziekan Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Gdzie młodzi ludzie znaleźli matematykę podczas wakacji? Wszędzie: na ścieżkach przyrody, na ścieżkach Prawosławia, w Neapolu, Chorwacji, Jałówce, u fryzjera, nad jeziorem Śniardwy, na plaży, w Białymstoku albo przedmieściach Warszawy. A wszystko podparte zostało liczbami, obliczeniami, symetrią, czy figurami geometrycznymi.

W sumie wyłoniono 15 laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Najlepsze prace prezentowane są na wystawie, która właśnie stanęła w siedzibie Wydziału Matematyki przy ul. Ciołkowskiego.

- Uroczyste wręczenie nagród zorganizujemy, gdy już będziemy mogli spotykać się bez surowych obostrzeń – mówi dr Anna Rybak z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki. – Prace, które zostały zaprezentowane na wystawie, pokazują matematykę piękną i kolorową. Matematyka szkolna kojarzy się uczniom trochę mniej z kolorami, a bardziej z koniecznością rozwiązywania zadań, które później przydadzą się na maturze, czy egzaminie ósmoklasisty. Dlatego przed nauczycielami i nauczycielami nauczycieli jest wielkie wyzwanie metodyczne: jak wykorzystać ten piękny, kolorowy materiał na lekcjach matematyki, by je uatrakcyjnić – podkreśla dr Anna Rybak.

Przypomina, że prace konkursowe nadają się również do budowania korelacji między przedmiotami.

- Spróbujemy w naszym Centrum przygotować materiał dydaktyczny na bazie tegorocznego konkursu i skierować go do nauczycieli – zapowiada dr Anna Rybak.

Jak zapewniają przedstawiciele Wydziału Matematyki podobnych akcji promujących królową nauk wśród najmłodszych będzie więcej, a konkurs Na wakacjach spotkałem matematykę ma być organizowany cyklicznie.

- Matematyka nie jest łatwa, ale jest ciekawa i bardzo potrzebna. Wiele zjawisk opisujemy właśnie za pomocą matematyki – przypomina dr Aneta Sliżewska.

Szczegółowe wyniki konkursu wraz z nazwiskami laureatów znajdują się na stronie Wydziału Matematyki.

Film z wystawy: https://www.youtube.com/watch?v=Zqyjl7b2Pak

Wydarzenie zamieszczone: 2020-12-11 15:53