Wydarzenie

Rodzinny Piknik Naukowy

2022-05-11

Rodzinny Piknik Naukowy już za nami.
 
Studenci I roku studiów II stopnia i pracownicy Wydziału Matematyki zaproponowali odwiedzającym nasze stoisko szereg eksperymentów, podczas wykonywania których można było odkrywać samodzielnie wiedzę matematyczną.

Eksperymenty te służyły rozwiązywaniu następujących problemów:
  • Jak przekształcić krzyż grecki w kwadrat?
  • Czy wiązanie węzłów na wstążce ma coś wspólnego z krojeniem jabłka? Czy można w tych czynnościach znaleźć matematykę?
  • Jak zbudować stabilny most z jak najmniejszej liczby klocków nie sklejając ich? Gdzie tutaj jest matematyka?
  • Czy można uczyć się matematyki grając w klasy?
  • Wieże Hanoi, czyli czy grozi nam w najbliższym czasie koniec świata?
  • Alicja po drugiej stronie lustra, czyli rozwijamy wyobraźnię geometryczną.

Wszystkie aktywności wpisywały się w hasło tegorocznego Festiwalu, ponieważ rozwijały ludzkie myślenie, wyobraźnię i kreatywność w rozwiązywaniu problemów.

Zainteresowanie gości Pikniku zaproponowanymi eksperymentami było ogromne. Najcenniejsza była radość odwiedzających stoiska z samodzielnego odkrywania wiedzy z różnych dziedzin.

Poza nami podczas Pikniku zaprezentowały swoją działalność cztery Kluby Młodego Odkrywcy z naszego regionu:

  • Klub Młodego Odkrywcy Atomówki ze Szkoły Podstawowej w Piątnicy,
  • Klub Młodego Chemika   ze Szkoły Podstawowej w Śniadowie,
  • Klub Młodego Odkrywcy ze Szkoły Podstawowej w Gródku,
  • Klub Młodego Odkrywcy Exodus i Uczniowie da Vinci z Zambrowa.
Klubowicze przyjechali do nas w ramach projektu "Jak ogień z wodą, czyli interdyscyplinarność procesów i zjawisk przyrodniczych", na którego realizację Uniwersytet w Białymstoku otrzymał dotację z Centrum Nauki Kopernik jako partner regionalny CNK w programie KMO.
 
Klubowicze prezentowali doświadczenia przyrodnicze, fizyczne i chemiczne, takie jak samopompujący balon, elektryzowanie ciał oraz wulkany (pokaz), rysunki na sodzie i soli (porównanie właściwości substancji i zachodzących reakcji), badanie napięcia powierzchniowego. Uczestnicy dowiedzieli się ile kropel wody mieści się na nakrętce, wykonywali doświadczenie z uciekającym pieprzem  oraz próbowali zrobić bańkę w bańce, zmierzyli się z pojęciem magnetyczności. Klub Exodus zaproponował całą gamę pokazów interdyscyplinarnych:   tajemnice zmysłów (pudełko tajemnic), muzyka w przedmiotach (np. grające kieliszki, rurki, nitki, itp.), gabinet detektywistyczny, owocowe i kanciaste globusy, programowanie z wieżą hanoi, cuda ukryte w papierze (przechodzenie przez kartkę, papierowe lilie wodne, okręgi zamieniające się w ramki), paleta wędrujących i znikających kolorów.
Wydarzenie zamieszczone: 2022-05-11 10:25
Więcej wydarzeń...